[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
معرفی انجمن::
فعالیت های انجمن::
اخبار رویدادها::
عضویت در انجمن::
اعضای هیئت مدیره::
مراکز مرتبط::
گالری تصاویر::
شرکت های عضو انجمن::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
کارگاه های آموزشی::
انتشارات انجمن::
معرفی کتاب::
غرفه کتاب انجمن::
تکمیل دانشنامه زیست فناوران::
مصوبات انجمن::
شاخه دانشجویی انجمن ::
test::
::
telegram
..
فرصت های شغلی


فراخوان جذب نیرو در شرکت مرکز ژنتیک و بیولوژی

فراخوان جذب نیرو در یک شرکت داروسازی
دریافت فایل اطلاعیه

..
انتشارات

انتشار خبرنامه انجمن شماره 48 پاییز 95AWT IMAGE

 انتشار خبرنامه انجمن شماره46 بهار 95AWT IMAGE

انتشار خبرنامه انجمن شماره تابستان 95

AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

AWT IMAGE

  انتشار خبرنامه انجمن شماره تابستان 93
 
AWT IMAGE

انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره بهار 93
AWT IMAGE
انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره زمستان 92
 AWT IMAGE
انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره پاییز 92
AWT IMAGE
انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره تابستان 92
AWT IMAGE
انتشارخبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره بها
ر92

AWT IMAGE
سفرنامه پروفسور کازو واتانابه به ایران
AWT IMAGE

انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی
شماره زمستان
91
 AWT IMAGE
گزارش نشست تخصصی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی
AWT IMAGE
انتشارخبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره پاییز 91
AWT IMAGE
دریافت فایل خبرنامه

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: دومین دوره انتخابات شورای مرکزی شاخه دانشجویی انجمن بیوتکنولوژی ایران برگزار می شود
:: وبینار «راهکار‌های زیست فناورانه و چالش کرونا ویروس»
:: وبینار دو روزه راهکارهای زیست فناورانه و چالش کرونا ویروس
..
همایش هادومین همایش بین المللی و دهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در شهریورماه سال 1396

AWT IMAGE

..
دیدار با ریاست جمهوری
متن کامل سخنرانی دکتر محمود تولایی
در دیدار انجمن‌های علمی کشور با ریاست محترم جمهوری
AWT IMAGE
..
کمیسیون انجمن های علمی
کمیسیون انجمن‌های علمی کشور
..
مصاحبه
مصاحبه با دکتر بابک ناخدا
AWT IMAGE
گزارش سفر بازدید از فیلیپین

..
enemad
..
کانال تلگرام انجمن بیوتکنولوژی
..
:: جوابیه رئیس انجمن بیوتکنولوژی به برخی خبرهای کذب منتشر شده در خصوص محصولات تراریخته ::

متن جوابیه

اخیرا شاهد هجمه برنامه ریزی شده و هدایت شده‌ای بر علیه گیاهان تراریخته در کشور هستیم. از یک طرف فردی که خود را منتصب به انجمن غیر علمی ارگانیک ایران می­داند، از طرف دیکر یکی از مشاوران سازمان محیط زیست و از طرف دیگر فردی که خود را خیرخواه زیست فناوری می­داند به این مبارزه و اقدام همگانی بر علیه منافع ملی همت گماشته­اند. انتشار اهداف نامشروع و پشت پرده این تهاجم در این مختصر نمی‌گنجد و انجمن بیوتکنولوژی ایران حق پیگرد حقوقی و قانونی اظهارات کذب و خلاف قانون نامبردگان را بر خود محفوظ می دارد.

همه ما خوب می­دانیم که استکبار جهانی هزینه­های هنگفتی برای به زانو درآوردن نظام مقدس جمهوری اسلامی صرف کرده و می­کند. این هزینه­ها را به طرق مختلف و در موارد به ظاهر خیر خواهانه به مبلغین خود در کشور روانه می­کند. اینکه امریکا در اقدامات خود بسیار هوشمند و پیچیده عمل می­کند بر نخبگان و اندیشمدان پوشیده نیست. در بسیاری از موارد فرد منتقد در لباس یک خیر خواه و مصلح ظاهر می­شود ولی این گونه افراد به مصداق آیات قرآن که در خصوص منافقین بیان میکند در زندگی خود تفاوت زیادی در رفتار و گفتار هستند. این گونه افراد معمولا در کارنامه خدمتی خود برای سربلندی نظام مانند یک کاغذ سفید و تازه هستند ولی در گفتار به مانند هفتاد من کاغذ هستند و همه صفحات پر از مطلب.

در هجمه اخیر اگر به گفتار و تاکتیک این افراد دقت شود کاملا رفتارهای کلیشه­ای و مشخص و مورد آشنای خبرگان مشاهده می­شود. این افراد ناگهان در لباس متخصص همه فن حریف درآمده و ناگهان متخصص سرطان، گیاهان تراریخته، سم و ...میشوند و با غصب عناوین پرطمطراقی نظیر پروفسور (!) همه دانشمندان و دلسوزان و خدمت گذاران با سابقه نظام را احمق و ناآگاه جلوه میدهند. از هر حربه­ای نیز استفاده می­کنند. اگر لازم شد موضوع را چنان زیبا یا زشت نشان می­دهند که خواننده جرئت زیر سئوال بردن آنرا پیدا نمی­کند. اگر شد از اظهارات کاذب وحشت آوری همچون انتقال صفات رذیله خوک در پی خوردن یک غذای مهندسی ژنتیک شده هم استفاده میکنند. ناگفته پیداست که در هیچ مرحلهای ار تولید گیاهان تراریخته از خوک و فراردههای خوکی استفاده نمی‌شود و اگر هم استفاده می‌شد چنین چیزی امکان پذیر نبود وگرنه همه ما باید یا تغذیه از گوشت گاو یا مرغ یا ماهی به شکل و شمایل و یا صفات آن درمی­آمدیم!. البته این نوع فناوری هراسی در بسیاری از افراد ناآگاه تاثیر دارد. همین روش با الفاظی کاذب و هراس آمور مانند سرطانزا بودن، عقیم کنندگی، سلاح بیولوژیک و ... دنبال می­شوند. در یکی از سایت­های داخلی چنین عناوینی به راحتی به چشم می خورد.

به راستی اگر این گونه افراد دلسوز واقعی بودند چرا از طریق مراجع قانونی این موضوع را پی گیری نمیکنند. شورای ملی ایمنی زیستی تنها و مهمترین مرجع قانونی برای این موضوع است. چرا از این مرجع کمک نمی­گیرند؟ وزارت جهاد کشاورزی دیگر مرجع قانونی در این رابطه است چرا مدارک و مستندات خود را به این وزارت ارائه نمی­دهند؟ چرا وزیر محترم جهاد کشاورزی با سربلندی از تولید محصولات تراریخته دفاع و از پنبه تراریخته تولید داخل رونمایی می‌کند؟  سازمان غذا و داروی وزرات بهداشت مسئول تایید غذای سالم در کشور است، چرا سراغ این سازمان نمی­روند؟ واقعیت این است که آنها همه تلاش های خود را به کار برده اند و حتی در صدد حذف فیزیکی تولید کنندگان محصولات تراریخته هم بر آمده اما در سایه هدایت داهیانه مقام معظم رهبری و امنیت حاصل از خون شهدا ناکام مانده‌اند. اگر مصرف تراریخته بد بوده است که چرا سالها برعلیه واردات آن دم برنیاورده اند و امروز که 2-1 محصول پس از سالها تلاش علمی در آستانه تجاری سازی قرار گرفته اند، آیا هدف این همه هیاهو آیا جز لطمه بر کسب توان ملی برای خوداتکایی در کشاورزی کشور است که خودمان آگاهانه بدانیم چه محصولی را چه نوع اصلاحی را داشته است و یا به الزام سفره نیاز مردم را به محصول وارداتی بسپاریم؟ در حالی که اگر تولید داشته باشیم از ابتدای کشت تا فرآوری آن وتا سر سفره می­توانیم پایش کنیم.

به راستی یک خدمت گذار واقعی کشور و دلسوز نظام باید اینگونه به وحشت افرینی، دروغگویی و فناوری هراسی پناه ببرد؟ آیا این گونه افراد متوجه صدمه زدن به ساختارهای نظام هستند. آیا با این اقدامات خود به مردم اینگونه القاء نمی­کنند که مسئولین خواب هستند و یک سری دانشمند خائن در حال تخریب کشور هستند و مسئولین غافل؟ آیا این افراد در این اقدام خود حیثیت و اعتبار شورای عالی ایمنی زیستی، سازمان غذا و دارو، وزارت جهاد کشاورزی و ... را به زیر سئوال نمی­برند؟ آیا این گونه اقدامات حتی اگر به قصد خیر هم باشد، در راستای منافع ملی و یا منویات رهبر معظم نظام است؟

پیشرفت‌های زیست فناوری کشور موجب حیرت و ترس دشمنان نظام شده است. در یکی از این رشته‌ها (که به علت غفلت بدخواهان) رشد خوبی در کشور داشته است و کشور توانسته است داروهای زیست فناوری و یا تراریخته خود را به کشورهای اروپایی و غیر اروپایی صادر کند و یا انتقال فناوری بدهد. در همین حال این افراد به ظاهر خیر خواه سریع متوجه این پیشرفت شده و تمامی تلاش خود را بکار برده­اند و می­برند تا در یکی دیگر از رشته­های بسیار مهم و سرنوشت ساز و حیاتی یعنی تامین غذای کافی، سالم، عاری از سموم خطرناک، خودکفا کننده کشور، پیش برنده و یا تامین کنند بقاء دیگر صنایع مانند مرغداری و ... رشد نداشته باشیم و وابسته به خارج باقی بمانیم.

هم اکنون کشور با خشکسالی، فرسایش فزاینده خاک، شور شدن آبهای زیر زمینی، هجوم آفتهای وارداتی و ... مواجه است. در شرایط حاضر کشور غذای حدود 34 میلیون نفر را تولید می­کند و بقیه از خارج وارد می شود. اگر کشور بخواهد فقط از طریق کشت ارگانیک (که در جای خود بسیار هم مورد قبول و حمایت است) غذای مردم را تولید کند، آنگاه  فقط قادر خواهیم بود تا 11 تا 12 میلیون نفر را سیر کنیم و بقیه نیاز غذایی خود را باید از خارج وارد کنیم. آیا این دوستداران دروغین کشور این را می­دانند؟ این را هم میدانند که یا باید مردم را در قحطی و گرسنگی نگه داریم و یا واردات داشته باشیم؟ اگر واردات کنیم، که باید داشته باشیم آنوقت باید محصولات تراریخته (مانند ذرت و سویا و کلزا) وارد کنیم. پس واردات آری ولی تولید داخل ممنوع!. فکر بکری کردهاند این دوستان و یا صحنه گردانندگان اصلی.

دوستان متخصص مدارک و ادله های محکمه پسند برای هر مورد از سوالات این گونه افراد دارند و بارها ارائه داده­اند و میتوانند به هر مرجع قانونی ارائه دهند. به همین دلیل هم هست که این افراد هرگز در مجامع علمی دیده نشده‌اند و فقط مایلند در جلساتی که متکلم وحده هستند و یا در رسانه‌ها و بدون ارائه مستندات علمی با عوام سخن بگویند و آنها را به تردید وادار کنند. البته ما می­دانیم این مدعیان دروغین و خیر خواهان قلابی قصد قانع شدن ندارند زیرا هدف چیز دیگری است و در مطلب مورد اعتراض این موضوع به وضوح دیده میشود.

تولید گیاهات تراریخته غذایی (دارای کیفیت برتر تغذیه‌ای، مقاوم به آفات؛ متحمل به خشکی، مقاوم به آفت کشها، متحمل به شوری، تولید کننده داروهای زیست فناورانه و ...) به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران و تئوری‌پردازان جهانی از آن به عنوان ابزار سریع توسعه و پیشرفت در قرن بیست و یکم یاد می‌شود. ریاست محترم جمهور جناب آقای روحانی در پیامی به هشتمین همایش ملی بیوتکنولوژی و چهارمین همایش ملی ایمنی‌زیستی و مهندسی ژنتیک، استفاده از محصولات تراریخته را نه تنها یک ضرورت بلکه انتخابی هوشمندانه و آگاهانه برای حل معضلات غذایی و بهداشتی ومحیط زیستی کشور محسوب کرده و غفلت در دستیابی به آن و استفاده از این فناوری را به یقین موجب کاهش اقتقدار در زمان حال و شماتت ما توسط نسل آینده عنوان فرمودند.

  1. در خاتمه و در پاسخ به مطالب کذب منتشره در مورد سلامت مردم، به اطلاع مردم عزیزمان می‌رسانیم که مراکز علمی معتبر و دانشگاه‌های متعدد و مستقل و نیز نهادهای نظارتی بین المللی متعددی از جمله سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواروبار جهانی  به این نتیجه رسیده‌اند که محصولات تراریخته برای مصرف انسان و محیط زیست ایمن هستند [3-1]. مطالعات زیادی این محصولات را از نظر سلامت مورد بررسی قرار داده‌اند که یکی از جالب توجه‌ترین آنها گزارش اتحادیه اروپاست. این گزارش محصول مشارکت 500 گروه تحقیقاتی مستقل در 130پژوهش در طی 25سال با هزینه

300 میلیون یورو است. این مطالعه در نهایت نتیجه گرفته است که محصولات تراریخته مانند فرآورده‌های کشاورزی سنتی سالم هستند. نکته قابل توجه اینکه گزارش کمیسیون اروپا در مورد غذاهای حاصل از مهندسی ژنتیک بر پایه پژوهش‌های مستقل از شرکت­های فن­آوری زیستی انجام شده است [4]. در اروپا برای جامعه علمی کاملاً روشن است که غذاهای حاصل از محصولات تراریخته بی­خطر هستند. مشاور علمی کمسیون اروپا گفته است: «مصرف غذاهای تراریخته بیشتر از مصرف غذاهایی که به شیوه مرسوم تولید می­شوند خطر ندارد [5]» یا به عبارت دیگر از آنها سالمترند. بررسی و جمع‌بندی 1783 مقاله علمی معتبر که به بررسی اثرات غذاهای GM بر سلامت انسان و محیط زیست در فاصله سال‌های 2002 تا 2012 پرداخته بودند نیز به وضوح نشان داد که به طور خلاصه، غذاهای اصلاح شده ژنتیکی از گسترده‌ترین موضوعاتی است که تاکنون مورد بررسی و مطالعه قرارگرفته‌اند و تاکنون هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که تهدید GMO ها رابرمحیط زیست وسلامت نشان دهد. نتیجه نهایی این مقاله که در مجله Critical Reviews in Biotechnology به چاپ رسیده است دلیل بی اعتمادی مدعیان  و مخالفان تراریخته‌ها را در دروغ ‌های روانشناسی، سیاسی و بحث‌های کاذب نهفته دانسته است. این نتیجه‌گیری مبنی بر سلامت محصولات تراریخته برآیندی از تحقیقات مختلف و مستقل انجام شده در دنیا در ارتباط با محصولات تراریخته در دهه گذشته بوده و از یافته‌های مرتبط با تحقیقات مهندسی ژنتیک که به صورت مقالات عمومی، مقالاتی مرتبط با اثرات زیست‌محیطی و مقالاتی در زمینه ایمنی مصرف و قابلیت ردیابی آنها تحقیق و نگاشته شده‌اند، حاصل شده است [7]. انجمن پزشکی انگلستان، متنی با عنوان بررسی جامع اطلاعات مربوط به غذاهای اصلاح‌شده ژنتیکی منتشر کرده است. در این متن آمده است که :«غذاهای تولید شده از محصولات اصلاح‌شده ژنتیکی توسط صدها میلیون نفر در سرتاسر دنیا به مدت 15 سال مصرف شده‌اند و هیچ گزارش یا شکایتی از بیماری وجود ندارد (این در حالی است که بیشتر مصرف­کنندگان این محصولات ساکن کشورهایی مانند آمریکا بوده‌اند که مردم آنها بیشتر اهل شکایت هستند)» [8]. دیوان عالی فرانسه نیز اعلام کرد دولت هیچ مدرک معتبری در مورد آسیب محصولات تراریخته به انسان یا محیط زیست ندارد [9].

در خصوص ادعای افزایش سه برابری سم در محصولات تراریخته، بدون اشاره به هر نوع مستندی (یا حد اقل نام مجله­ علمی) باید گفت بر اساس مقاله‌ای علمیکه در سال 2014 درمجله PLoS ONE منتشر شد، در آن به بررسی اثرات زراعی واقتصادی محصولات اصلاح شده ژنتیکی پرداخته است. در این مقاله با بررسی 147 مقاله علمی معتبر اثبات می‌کند که فن‌آوری محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک و تراریخته‌ها استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی را 37 درصد کاهش داده است. همچنینمیزان محصول 22 درصد افزایش داشته و افزایش سود کشاورزان 68 درصد بوده است.

  • این مطالعه که شواهدی قوی از مزایای محصول تراریخته برای کشاورزان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را نشان می‌دهد اظهار امیدواری کرده است که انتشار این نتایج، افزایش اعتماد عمومی به این فن‌آوری را در پی داشته است [6].

سیروس زینلی

استاد تمام انستیتو پاستور در رشته ژنتیک پزشکی و رئیس انجمن علمی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران

رئیس شبکه پزشکی مولکولی کشور

1. DeFrancesco L (2013) How safe does transgenic food need to be? Nature Biotechnology 31: 794–802.

2. European Academies Science Advisory Council (2013) Planting the Future: Opportunities and Challenges for Using Crop Genetic Improvement Technologies for Sustainable Agriculture (EASAC, Halle, Germany).

3. European Commission (2010) A Decade of EU-Funded GMO Research 2001-2010. European Commission, Brussels.

4. http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=7082

5. http://www.euractiv.com/innovation-enterprise/commission-science-supremo-endor-news-514072

6. Klumper W, Qaim M (2014) A Meta-Analysis of the Impacts of Genetically Modified Crops. PLOS One, 9 (11) e111629.

7. Nicolia A, Manzo A, Veronesi F, Rosellini D (2013) An overview of the last 10 years of genetically engineered crop safety research. Critical Reviews in Biotechnology. 1549-7801. DOI: 10.3109/07388551.2013.823595.

8. Key S, Ma J, Drake P (2008) Genetically modified plants and human health. J R Soc Med 2008: 101: 290–298. DOI 10.1258/jrsm.2008.070372

9. http://www.reuters.com/article/us-france-gmo-idUSTRE7AR19H20111128

10. Blancke S, Breusegem F.V., Jaeger G.D. Braeckman J. Montagu M.V (2015) Fatal attraction: the intuitive appeal of GMO opposition. Trends in Plant Science. 20 (4), 414-418.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 11820 بار   |   دفعات چاپ: 565 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   1 نظر
نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط ??? ?? ??? ????????? در تاریخ 1397/5/20
What do you think about it?
This person is selling the secret of eternal youth: http://make-money-online-ads76279.diowebhost.com/12435121/5-tips-about-3-best-anti-aging-tips-you-can-use-today
انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران Iranian Biotechnology Society
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 55 queries by YEKTAWEB 4269