[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
معرفی انجمن::
فعالیت های انجمن::
اخبار رویدادها::
عضویت در انجمن::
اعضای هیئت مدیره::
مراکز مرتبط::
گالری تصاویر::
شرکت های عضو انجمن::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
کارگاه های آموزشی::
انتشارات انجمن::
معرفی کتاب::
غرفه کتاب انجمن::
تکمیل دانشنامه زیست فناوران::
مصوبات انجمن::
شاخه دانشجویی انجمن ::
test::
::
telegram
..
فرصت های شغلی


فراخوان جذب نیرو در شرکت مرکز ژنتیک و بیولوژی

فراخوان جذب نیرو در یک شرکت داروسازی
دریافت فایل اطلاعیه

..
انتشارات

انتشار خبرنامه انجمن شماره 48 پاییز 95AWT IMAGE

 انتشار خبرنامه انجمن شماره46 بهار 95AWT IMAGE

انتشار خبرنامه انجمن شماره تابستان 95

AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE
AWT IMAGE

AWT IMAGE

  انتشار خبرنامه انجمن شماره تابستان 93
 
AWT IMAGE

انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره بهار 93
AWT IMAGE
انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره زمستان 92
 AWT IMAGE
انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره پاییز 92
AWT IMAGE
انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره تابستان 92
AWT IMAGE
انتشارخبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره بها
ر92

AWT IMAGE
سفرنامه پروفسور کازو واتانابه به ایران
AWT IMAGE

انتشار خبرنامه انجمن بیوتکنولوژی
شماره زمستان
91
 AWT IMAGE
گزارش نشست تخصصی مهندسی ژنتیک و ایمنی زیستی
AWT IMAGE
انتشارخبرنامه انجمن بیوتکنولوژی شماره پاییز 91
AWT IMAGE
دریافت فایل خبرنامه

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: وبینار «راهکار‌های زیست فناورانه و چالش کرونا ویروس»
:: وبینار دو روزه راهکارهای زیست فناورانه و چالش کرونا ویروس
:: هکتون کووید -۱۹ (فناوری‌های همگرا)
..
همایش هادومین همایش بین المللی و دهمین همایش بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در شهریورماه سال 1396

AWT IMAGE

..
دیدار با ریاست جمهوری
متن کامل سخنرانی دکتر محمود تولایی
در دیدار انجمن‌های علمی کشور با ریاست محترم جمهوری
AWT IMAGE
..
کمیسیون انجمن های علمی
کمیسیون انجمن‌های علمی کشور
..
مصاحبه
مصاحبه با دکتر بابک ناخدا
AWT IMAGE
گزارش سفر بازدید از فیلیپین

..
enemad
..
کانال تلگرام انجمن بیوتکنولوژی
..
:: نگاهی به یک مصوبه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ::

روز چهارشنبه 3 شهریورماه جاری، تعدادی از خبرگزاری ها، خبری را به نقل از یکی از اعضای محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مخابره کردند مبنی بر آن که کمیسیون مذکور در بررسی بند مربوط به توسعه فناوری بومی - ملی محصولات گیاهی تراریخته در ایران، پس از بحثی مفصل به این نتیجه رسیده اند که نه تنها فناوری بومی ملی محصولات گیاهی تراریخته را از هر گونه پشتوانه ای در برنامه ششم توسعه کشور محروم نمایند، بلکه در اقدامی عجیب، مصوبه ای را گذرانده‌اند که در صورت تایید کمیسیون محترم تلفیق و تصویب در صحن علنی مجلس محترم و تایید شورای نگهبان به قانونی با محتوی ممنوعیت واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران تبدیل خواهد شد. پس از مخابره این خبر و در فاصله ای بسیار اندک، خبر دیگری مبنی بر ارسال نامه ای به رئیس محترم کمیسیون کشاورزی مجلس مخابره شد، منسوب به جمعی از اساتید دانشگاه، پزشکان، فعالان کشاورزی و سازمانهای مردم نهاد مبنی بر مراتب قدردانی ایشان از این تصمیم متهورانه کمیسیون محترم کشاورزی مجلس! و چند ساعتی است که این دو خبر تحت عناوینی جذاب توسط گروهی هماهنگ و همدل از خبرگزاری ها دست به دست می شود و تا جایی پیش رفته است که در یکی از این سایتها این گونه عنوان شده است که "کمیسیون کشاورزی واردات، تولید و مصرف تراریخته را ممنوع کرد"!

اکنون از هلهله‌های شادی و هیاهوی رسانه‌ای عده‌ای به لحاظ پیشنهاد حکم اعدام فناوری مهندسی ژنتیک گیاهی در کشور توسط کمیسیون کشاورزی مجلس که بگذریم و از فهرست منتشر نشده و مقام و منصب علمی آن جماعت استاد دانشگاه و پزشک و نخبه و سازمان مردم نهاد که بگذریم و از ماهیت و صداقت مشاورانی که کمیسیون محترم کشاورزی در تنظیم این طرح از مشورت آنها استفاده کرده است که بگذریم و از نامه چند ماه قبل 306 متخصص شناخته شده حوزه‌های کشاورزی، منابع طبیعی و سلامت در تایید و حمایت از این فنآوری که بگذریم، از چند سئوال نمی توان گذشت!

1.      با نگاهی مختصر به آمار واردات محصولات کشاورزی اساسی در سال 1394 به کشور مشاهده می شود که حداقل 6176 هزار تن ذرت، 1487 هزار تن کنجاله سویا، 731 هزار تن روغن نباتی، 1847 هزار تن دانه‌های روغنی به کشور وارد شده است که بر اساس آمار معتبر بین المللی حداقل 80 درصد آنها لاجرم تراریخته بوده است. حال اگر قرار است که دیگر تراریخته وارد نکنیم، چگونه می خواهیم این کمبود را در حوزه محصولات اساسی جبران کنیم؟ و جوابگوی مردم باشیم؟

2.      با نگاهی مختصر به آمار واردات محصولات کشاورزی خوراک دام در سال 1394 به کشور مشاهده می‌شود که حداقل 1668 هزار تن لوبیای سویا، 6144 هزار تن ذرت دامی، 59 هزار تن کنجاله پنبه، 51 هزار تن کنجاله کلزا، 2225 تن نخاله ذرت، 5958 تن کلزا، 1425 تن دانه پنبه، 9556 تن ذرت شیرین، 1978 تن ذرت و430 تن نشاسته ذرت، به کشور وارد شده است که بر اساس آمار معتبر بین المللی حداقل 80 درصد آن لاجرم تراریخته بوده است. حال اگر قرار است که دیگر تراریخته وارد نکنیم، چگونه می‌خواهیم صنعت دامداری و مرغداری مملکت را روی پا نگه داریم و جوابگوی مردم باشیم؟   

3.      این همه محصول تراریخته‌ای که به کشور وارد شده است، طبیعتا به مصرف هم رسیده است! حال اگر قرار است که مردم دیگر محصول تراریخته مصرف نکنند! چه چیزی باید به جای آن مصرف کنند؟ اگر قرار است دامداری ها و مرغداری ها برای خوراک دام و مرغشان محصول تراریخته مصرف نکنند! قرار است به جای آن چه چیزی به خورد مرغ و دامشان بدهند؟

4.      اگر قرار است که دیگر تراریخته را وارد، تولید و مصرف نکنیم، تکلیف قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس شورای اسلامی چه می شود؟

5.      اگر قرار است که دیگر تراریخته را وارد، تولید و مصرف نکنیم، تکلیف نظر کارشناسی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور که متولی سلامت مردم است، چه می شود که ضمن تایید بی خطر بودن محصولات تراریخته با تشکیل کمیته ایمنی زیستی به طور تخصصی موضوع تامین سلامت مردم در کنار بهرمندی ایشان از فناوری تولیدات گیاهی تراریخته را نظام‌مند می نماید؟ 

6.      اگر قرار است که دیگر تراریخته را وارد، تولید و مصرف نکنیم، تکلیف نظر کارشناسی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد و کشاورزی به عنوان متولی علوم کشاورزی مملکت چه می‌شود که ضمن تایید بی خطر بودن محصولات تراریخته با تشکیل کمیته بیوتکنولوژی به طور اختصاصی برنامه استقرار بومی- ملی محصولات گیاهی تراریخته را تدوین و تنظیم نموده است.  

7.      اگر قرار است که دیگر تراریخته را وارد، تولید و مصرف نکنیم، تکلیف نظر کارشناسی معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری به عنوان متولی توسعه تجاری علم و فنآوری در مملکت چه می شود که ضمن تایید بی خطر بودن محصولات تراریخته با تشکیل ستاد توسعه زیست فنآوری و حمایت از شرکتهای دانش بنیان مقدمه تولید محصولات تراریخته فاخر ایرانی را فراهم نموده است؟

8.      شاید قرار است هم وارد کنیم و هم مصرف کنیم، فقط نباید تولید کنیم! پس تکلیف مردم با هزینه کرد میلیاردها تومان بیت المال برای توسعه دانش فنی محصولات گیاهی تراریخته طی بیست سال در کشور چه می شود؟ تکلیف دانش آموختگانی که با صرف میلیاردها تومان بیت المال مملکت طی این بیست سال متخصص مهندسی ژنتیک گیاهی شده اند چه می شود؟

9.      شاید قرار است هم وارد کنیم و هم مصرف کنیم، فقط نباید تولید کنیم! پس "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" چه می شود؟!

پایگاه آگاهی بخشی عمومی تولیدات تراریخته (پآت) به نیابت از مردم از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی استدعا دارد که به عنوان منتخبان و نمایندگان صالح مردم، حتما پاسخ این سئوالات را از کمیسیون محترم کشاورزی مجلس طلب کنند! بدیهی است که این حق مجلس است که به عنوان امین مردم، بند بند لایحه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور را با نهایت دقت و وسواس بررسی و تنظیم و ترمیم نماید، ولی براستی بر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی چه گذشته است که چنین مصوبه ای را به تصویب رسانده است؟

توجه: استفاده و انتشار مطالب این مقاله با ذکر منبع، بلامانع است.

لینک دسترسی:  http://paatt.ir/?p=506

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 4200 بار   |   دفعات چاپ: 446 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران Iranian Biotechnology Society
Persian site map - English site map - Created in 0.19 seconds with 57 queries by YEKTAWEB 4212