برگشت به انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
معرفی شاخه دانشجویی::
اعضای شورا ::
رویدادها::
گزارش رویدادها::
اخبار::
گالری تصاویر::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
ربات ثبت نامی شاخه دانشجویی
..
کانال شاخه دانشجویی
..
پارک فناوری پردیس
..
:: کارگاه معرفی مشاغل و زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: 1398/5/4 | 
کارگاه معرفی مشاغل و زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی در دو روز و توسط چهار استاد برگزار گردید، قسمت اول این نشست در روز 27/4/98 ساعت 14 الی 17.30 و بخش دوم در روز 3/5/98 ساعت  15 الی 16.30 تشکیل شد.

کارگاه معرفی مشاغل و زیست‌بوم کارآفرینی (1)
جلسه «معرفی زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی» توسط جناب آقای دکتر زینلی ریاست محترم انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و مدیرعامل شرکت زیست‌فناوری کوثر آغاز گردید. ایشان در خصوص اهمیت حوزه‌ی بیوتکنولوژی به‌خصوص درزمینه ی ارزآوری و اقتصاد تأکید کردند و در ادامه فرصت‌هایی که در کشور عزیزمان درزمینه‌ی علوم زیستی پتانسیل فعالیت رادارند نام بردند که می‌توان به‌صورت خلاصه به موارد زیر اشاره کرد:
  1. تشخیص بیماری حیوانات
  2. تشخیص بیماری گیاهان
  3. آلودگی‌های صنعتی
  4. بیوانفورماتیک
و ...
 

 
سپس ایشان در خصوص مراحل تشکیل یک شرکت زیستی توضیحاتی را ارائه و خاطر نشان کردند که برای به نتیجه رساندن یک ایده تنها داشتن علم در حوزه‌ی بیولوژی کافی نیست و می‌بایست از دیگر علوم همانند قوانین اقتصادی، قوانین کار و استخدام و ... نیز آگاه بود. دکتر زینلی در به دانشجویان پیشنهاد دادند تا ابتدا از فعالیت‌های کوچک شروع کنند و تا درنهایت بتوانند گام‌به‌گام مسیر پیشرفت و ترقی را طی کنند. ایشان درنهایت مسیر پیشرفت شرکت زیست‌فناوری کوثر را مثال زدند و نمونه‌هایی از محصولات کاربردی را برای دانشجویان نمایش دادند. پس از پایان یافتن سخنان جناب دکتر زینلی، دانشجویان سؤالات خود را در مورد حوزه‌ی بیوتکنولوژی و نحوه‌ی به ثمر رساندن ایده مطرح کردند.

بخش دوم کارگاه «معرفی زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی» با حضور جناب آقای دکتر کارآگاه مدیرعامل شرکت زیست‌فناوری پرسیس ژن برگزار گردید. ایشان در ابتدا نکته‌هایی را در خصوص موفقیت در حوزه‌ی بیوتکنولوژی بیان کردند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  1. شناسایی بیماری‌های خاص با پتانسیل درمانی ویژه
  2. مطالعه در خصوص شرکت‌های تولیدکننده‌ی دارو و بررسی زمینه‌های کاری آن‌ها
  3. مطالعه در خصوص خبرگان صنعت
  4. کسب هر چه بیشتر مهارت‌های آزمایشگاهی
و...
ایشان در ادامه به اهمیت‌ بسیار بالای مهارت اشاره کردند و گفتند در صنعت، امروزه به نیروی بامهارت بالا نیاز است و اگرچه تحصیلات نیز مهم است اما معیار برتری افراد امروزه تنها مهارت و قدرت حل مسئله است. نکته‌ی دیگری که در مورد مصاحبه‌ی شغلی و به دست آوردن جایگاه‌ها مؤثر است «شکستن من» است؛ چراکه چنانچه فردی این من را در خود بشکند حال آماده‌ی یادگیری است و قطعاً در مصاحبه‌های شغلی تأثیر بسیار مثبتی بر ذهن مصاحبه‌کننده خواهد گذاشت. ایشان در پایان صحبت‌های خود به اهمیت کار تیمی اشاره کردند و آن را مهم‌ترین فاکتور در موفقیت یک مجموعه دانستند. درنهایت دانشجویان سؤالاتی را در خصوص وارد شدن به بازار کار و صنعت بیوتکنولوژی مطرح کردند که جناب دکتر کارآگاه بهترین راه برای کسب موقعیت‌های شغلی را افزایش مهارت‌های آزمایشگاهی و نیز همکاری با تیم‌ها و شرکت‌های شتاب‌دهنده دانستند.

کارگاه معرفی مشاغل و زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی (2)
سخنرانی جناب آقای دکتر یونسی مدیرعامل شتاب‌دهنده‌ی سیناپس
ایشان در ابتدا به معرفی زمینه‌ی اصلی فعالیت شتاب‌دهنده‌ی سیناپس که همان IVD (In Vitro Diagnosis) است پرداختند و پتانسیل‌های اقتصادی و علمی و نیز چالش‌های این حوزه را در جهان و ایران برای دانشجویان بسط دادند.
 

 
 ایشان خاطر نشان کردند مهم‌ترین فاکتور در موفقیت در حوزه‌ی بیوتکنولوژی و به ثمر رساندن ایده، داشتن روحیه کار تیمی است و به تقویت این روحیه در فضای علمی کشور تأکید کردند. در ادامه دانشجویان در مورد کیت‌های تشخیص مولکولی و نحوه‌ی همکاری با مجموعه‌‌ی سیناپس سؤالاتی را با دکتر یونسی مطرح کردند.
 

بخش نهایی کارگاه معرفی مشاغل و زیست‌بوم صنعت بیوتکنولوژی (2) توسط جناب آقای دکتر آزادی معاونت فناوری پژوهشکده‌ی بیوتکنولوژی کشاورزی و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان زیست‌فناوران نوین گیتی ژن برگزار گردید. ایشان در ابتدا به ظرفیت بالای علم بیوتکنولوژی در دنیای امروز اشاره کردند و نمونه‌هایی از فعالیت‌های علمی‌ای که در پژوهشکده‌ی بیوتکنولوژی کشاورزی انجام شده است را بیان کردند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به تولید سیب‌زمینی و خرمای عاری از ویروس اشاره کرد.


 
 دکتر آزادی افزود در حوزه‌ی بیوتکنولوژی تغذیه‌ای پیشرفت‌های خوبی در پژوهشکده انجام‌شده است و محققین این مجموعه توانسته‌اند با استفاده از میکروجلبک‌ها رنگدانه‌های گیاهی همانند بتاکاروتن تولید کنند که علاوه بر اینکه گردش مالی بالایی دارد، به‌عنوان رنگ خوراکی در صنایع غذایی به کار می‌رود و جایگزین رنگ‌های شیمیایی و سنتزی شده است. ایشان در ادامه‌ی صحبت‌های خود به اهمیت علم نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی اشاره کردند و از پتانسیل‌های این دو رشته در حوزه‌ی کشاورزی از جمله تولید کودهای آهسته رهش و نیز پوشش‌های مواد غذایی یادکردند. در پایان ایشان شرکت دانش‌بنیان خود را معرفی کرده و پاسخگوی سؤالات دانشجویان حول محور بیوتکنولوژی و جذب در شرکت‌های این رشته بودند.
 

 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2014 بار   |   دفعات چاپ: 425 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
شاخه دانشجویی student branch
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 54 queries by YEKTAWEB 4374